Badania RTG i TK a ilość promieniowania

Witam, W celu diagnozy miałem wykonane RTG kręgosłupa dwa razy odcinek piersiowy, dwa razy odcinek lędźwiowy po czym miałem RTG klatki piersiowej a później płuc. Dla pewności wykonano TK kręgosłupa lędźwiowego bez kontrastu. Czy taka ilość promieniowania jest szkodliwa i może spowodować skutki uboczne? Jaką dawkę mogłem przyjąć? Czy organizm jest narażony po takich ilościach promieniowań?

Witam,
rzeczywiście przyjął Pan dużą dawkę promieniowania podczas tych badań, aczkolwiek nie powinno być żadnych skutków ubocznych, także proszę być spokojnym.

pozdrawiam

Witam serdecznie,

Dawki promieniowania rentgenowskiego stosowane obecnie w diagnostyce obrazowej są dawkami bezpiecznymi. Oczywiście promieniowanie rentgenowskie nie jest obojętne dla organizmu żywego, dlatego należy ograniczyć ilość badań do minimum. Dlatego też na każde badanie z użyciem promieniowania rentgenowskiego (wyjątkiem jest densytometria osiowa oraz zdjęcie punktowe zęba) wymagane jest skierowanie od lekarza. Lekarz nie skieruje pacjenta na badanie radiologiczne jeśli nie będzie miał ku temu wskazań klinicznych. Dlatego proszę zaufać lekarzowi, który kierował Pana na badania, ponieważ nie skierowałby Pana bezpodstawnie na diagnostykę radiologiczną.

Pozdrawiam.