Duża ilość naświetlań u 28-letniej kobiety

Witam w tym roku od maja do pazdziernika bylam 7 razy przeswietlana. W maju tomograf glowy i rtg klatki,lipiec kosc ogonowa,sierpien rtg klatki i odc.piersiowy,wrzesien przeswietlenie zebow i pazdziernik tomograf brzucha. Od niedawna mam bole glowy mdlosci ktorych nigdy nie mialam,czy nie za mocno bylam naswietlona? Teraz w grudniu dostalam na kolejne rtg ale pani ktora wykonuje rtg jak sie dowiedziala ze mialam tyle przeswietlen strasznie sie zdenerwowala,mowila ze moge zachorowac.

Witam serdecznie,

Wszystkie badania radiologiczne z użyciem promieniowania rentgenowskiego miały służyć do postawienia diagnozy, dlatego nie były wykonywane bezpodstawnie. Oczywiście ilość badań z użyciem promieniowania rtg należy ograniczyć do minimum, dlatego można wykonać je tylko i wyłącznie na podstawie skierowania. Dawki promieniowania rtg obecnie stosowane w diagnostyce radiologicznej są dawkami bezpiecznymi, wielokrotnie mniejsze niż jeszcze 10-15 lat temu. Proszę o swoich wątpliwościach oraz dolegliwościach porozmawiać z lekarzem rodzinnym, zaś o promieniowaniu rtg oraz ilości wykonanych badań z radiologiem.

Pozdrawiam.