Czy można się zabezpieczyć przed promieniowaniem przed zabiegiem?

Witam serdecznie Mam mieć tomografię głowy, klatki piersiowej i rentgen kręgosłupa. Czy można jakoś się zabezpieczyć przed tym promieniowaniem przed zabiegiem ? Może jakoś można przeciwdziałać efektom tego promieniowania, lub może istnieje jakiś sposób na oczyszczenie organizmu po promieniowaniu. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Nie ma specjalnych czynności przed i po badaniu z użyciem promieniowania jonizującego aby "oczyścić" się z promieniowania. Dawki promieniowania rentgenowskiego obecnie stosowane w diagnostyce radiologicznej są dawkami bezpiecznymi dla zdrowa. Należy oczywiście ograniczyć ich ilość do minimum, dlatego też można je wykonać na podstawie skierowania.

Pozdrawiam.