Kilka badań rezonansu w tym samym roku

Dzień dobry, proszę o poradę. We wrześniu zeszłego roku miałam robione zdjęcia RTG kręgosłupa. W tym roku, w lutym, wykonałam zdjęcie panoramiczne zębów, a 17 czerwca miałam robione RTG klatki piersiowej. Obecnie chcę założyć aparat ortodontyczny, ale w tym celu muszę wykonać zdjęcie cefalometryczne. Zastanawiam się, czy powinnam wstrzymać się z tym ostatnim, czy też nie będzie ono niebezpieczne dla mojego zdrowia? Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Witam serdecznie,

Dawki promieniowania rentgenowskiego stosowane obecnie w diagnostyce radiologicznej są dawkami bezpiecznymi, aczkolwiek ilość badań z użyciem promieniowania rentgenowskiego należy ograniczyć do minimum. Jeśli lekarz zleca Pani badania to ma ku temu wskazania kliniczne i badanie to jest niezbędne do postawienia ostatecznego rozpoznania. Jeśli ma Pani wątpliwości co do badania to proszę porozmawiać z lekarzem kierującym na badanie,

Pozdrawiam.

Dzień dobry. Nie musi się Pani niepokoić. Obecne aparaty rentgenowskie mają bardzo niską dawkę promieniowania, porównywalną z kosmicznym promieniowaniem, które na nas działa na przykład w czasie lotów samolotem. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz.