Jaka dawka promieniowania wykorzystywana jest przy takich zdjęciach?
8-letni synek musi mieć zrobione RTG sylwetkowe kręgosłupa AP boczne z ujęciem talerzy biodrowych, chciałabym się dowiedzieć jaka dawka promieniowania wykorzystywana jest przy takich zdjęciach?

KOBIETA, 34 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Dzień dobry,
Choć wykonanie RTG. kręgosłupa wiąże się z pochłanianiem większych dawek promieniowania niż np. RTG. ręki, jest to bezpieczne badanie, ponieważ personel medyczny dba o to, aby ryzyko jakichkolwiek powikłań zostało zminimalizowane.
Należy mieć świadomość, że postawienie trafnej diagnozy na podstawie wykonanych zdjęć niesie większe korzyści zdrowotne, niż możliwe ryzyko wynikające z przyjęcia promieniowania rentgenowskiego, zwłaszcza że jego dawki są dość niskie dla dzieci.
Więcej informacji na temat promieniowania rentgenowskiego znajdzie Pani w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/rtg-kregoslupa-wskazania-badanie-opis
https://portal.abczdrowie.pl/zdjecie-rentgenowskie