Jaka jest zbyt wielka dawka jednorazowego promieniowania?

Dzień dobry, mam 29 lat, karmię jeszcze piersią syna, ale już tylko w nocy. Mniej więcej od października zeszłego roku, pobolewa mnie prawa noga. Ból jest niewielki, nie zażywam żadnych tabletek przeciwbólowych, nie utykam. Dokładnie chodzi o podudzie. Czasem boli przy kostce od wewnętrznej strony w górę do kolana. Ortopeda zlecił RTG kręgosłupa odcinka lędźwiowego i RTG podudzia. Chciałam zapytać, czy to nie zbyt wielka dawka jednorazowa promieniowania? Czy mi nie zaszkodzi, ani mojemu dziecku?

Witam,
Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania radiologicznego. Dawka promieniowania stosowana w diagnostyce nie zmienia składu mleka, nie powoduje jego radioaktywności, kobieta może karmić od razu po badaniu rtg. Tym bardziej, że w Pani przypadku chodzi o badanie rtg kręgosłupa lędźwiowego oraz podudzia. Ale mimo wszystko radziłbym powiedzieć o fakcie karmienia piersią personelowi medycznemu przed badaniem.

Pozdrawiam serdecznie.