Czy po tomografii płuc należy odczekać z planowaniem ciąży?

Witam. W najbliższym czasie mam tomografie płuc. Planuję sprobowac zajść w ciążę krótko po TK. Czy po tym badaniu należy odczekać jakiś czas, zanim rozpocznie się starania o dziecko ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma konieczności zachowywania odstępu pomiędzy wykonaniem tomografii komputerowej a planowaniem ciąży.

Wyjątek stanowi tomografia komputerowa wykonywana u partnera, po której – według niektórych specjalistów – najlepiej poczekać około trzy miesiące.

Należy pamiętać, że promieniowanie rentgenowskie jest zabronione w ciąży, dlatego w przypadku podejrzenia ciąży zawsze należy wykonać test ciążowy przed udaniem się na tomografię komputerową, RTG oraz inne tego typu badania.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Znaleźć je można pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tk-jest-grozne-przed-ciaza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tomografia-komputerowa-a-planowanie-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.