Znaczna lewowypukła skolioza lędźwiowa z rotacją w wyniku RTG kręgosłupa

RTG Kręgosłup L-S : Znaczna lewowypukła skolioza lędźwiowa z rotacją. Spłycenie lordozy lędźwiowej. Ostre ustawienie kości krzyżowej. Lumbalizacja S1. Uogólnione zwężenie tarcz międzykręgowych w całym odcinku lędźwiowy. Osteofity na przednich i bocznych krawędziach trzonów lędźwiowych. Stawy krzyżowo-biodrowe w normie. Jaka jest interpretacja batania?

Badanie RTG wykazało, że ma Pani boczne skrzywienie kręgosłupa w części lędzwiowej, łuk swoją wypukłością skierowany w lewo, a dodatkowo kręgi są skręcone względem siebie woków osi pionowej.

Lumbalizacja kręgu S1 oznacza, że pierwszy kręg krzyżowy zbudowany jest podobnie do kręgów lędźwiowych - jest to wada wrodzona.

Zwężenie tarcz międzykręgowych - czyli spłaszczenie dysków. Świadczy o chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Osteofity - to wyrośla kostne, które ,,szorują" lub ,,drapią" chrząstki stawowe uszkadzając je, i powodując ból. Świadczą o chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Jeśli stawy biodrowo-krzyżowe nie wykazują zmian, świadczy to, że nie toczą się tam procesy zwyrodnieniowe.

Doradzam ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa i rozciągające.

Pozdrawiam