Co oznacza wynik badania RTG odcinka lędźwiowego?

WYNIK BADANIA RTG, kobieta 71 lat Opis Zdjęcia odcinka lędżwiowo krzyżowego kręgosłupa. Cechy osteoporozy. Pogłębienie lordozy lędźwiowej. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Boczne skrzywienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa w stronę lewą z rotacją. Zwężenie krążka międzykręgowego L2/, L3/4 i L4/5 z towarzyszącymi zmianami zwyrodnieniowymi. Osteofity na krawędziach trzonów kręgów lędźwiowych. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych. Przepuklina dotrzonowa w dolnmelistwie granicznej L1. P Poza tym odcinek Is kręgosłupa nie wykazuje zmian. Zdjęcie stawów biodrowych Ap. Cechy osteoporozy. Osteofity na brzegach panewek obu stawów biodrowych. Szpara stawu biodrowego prawego znacznie zwężona, mniej zwężona szpara lewego stawu biodrowego. Poza tym kości tworzące stawy biodrowe nie wykazują zmian. Czy na podstawie tego opisu można coś wnioskować oraz postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie a także sformułować rokowania. Proszę o odpowiedź.

Występuje wiele różnych problemów, które należy skorygować. Np. złe ustawienie kości krzyżowej przyczyniło się do zablokowania stawów biodrowych. Proszę skonsultować się z fizjoterapeutą, który rozpisze terapię. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki