Co oznacza ten wynik badania okolicy płuc?

Co oznacza : ,,w rzucie końca mostkowego prawego obojczyka dość dobrze wysycony cień o sr. 1,9 mm, sumacja?,inne tło?” Czy to oznacza, ze coś jest na płucach?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie obrazowe klatki piersiowej. Tylko taka diagnostyka jest w stanie wychwycić wszelkie zmiany i nieprawidłowości toczące się w obrębie badanej części ciała, w tym płuc.

Nie wspomniała Pani, czy występują pewne dolegliwości ze strony układu oddechowego, takie jak: kaszel, zaleganie wydzieliny, chrypka, krwioplucie, osłabienie, stany podgorączkowe, utrata apetytu, czy chudnięcie. Istotnym jest również, czy w rodzinie występowały pewne choroby i nowotwory płuc.

Analizując Pani wynik badania radiologicznego, trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka jest przyczyna takiego zacienienia. Pojedyncze zacienienia w obrębie klatki piersiowej mogą wskazywać na wiele schorzeń, i na podstawie samego zdjęcia, trudno jest ocenić dokładnie przyczynę takiego stanu. Taka zmiana mogłaby sugerować niedoleczony stan zapalny, zmianę nowotworową łagodną lub złośliwą, a także naciek gruźliczy.

Niezbędne może okazać się wykonanie dalszej diagnostyki, opartej na tomografii komputerowej klatki piersiowej. Takie badanie może ukazać dokładniejszy obraz badanego obszaru.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem pulmonologiem, który po przeanalizowaniu wyniku badania, podejmie decyzję o dalszych krokach, w tym ewentualnym leczeniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-radiologiczne-klatki-piersiowej

https://zdrowie.parenting.pl/nietypowy-objaw-raka-pluc-chorobe-moga-zdradzic-oczy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-raka-pluc-ktore-zwykle-bagatelizujemy

A odpowiedź na podobne pytanie będzie można uzyskać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zacienienia-pasmowato-plamkowate-w-rtg-klatki-piersiowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.