Co oznacza wynik RTG płuc 38-latki?

Proszę o interpretację wyniku RTG : W rzucie pola środkowego płuca prawego widoczny cień owalny o sr 10 mm. Cień ten nie jest widoczny na zdjęciu lewobocznym klatki piersiowej- cien brodawki sutkowej ? Poza tym pola płucne powietrzne, miernie rozedmowe. Sylwetka serca wg normy dla wielu. Wnęki naczyniowe. Katy przeponowo-zebrowe wolne. Konieczna kontrola RTG klatki piersiowej (P-A) z oznaczeniem brodawek sutkowych. Mam 37 lat jest osoba nie paląca. Wyniki morfologii prawidłowe. Miesiąc tu przeszłam covid. W chwili obecnej nie żadnych objawów kaszlu czy duszności.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że zdecydowała się Pani wykonać kontrolne badanie rtg klatki piersiowej, zwłaszcza po przechorowaniu Covid – 19. Takie badanie obrazowe jest bardzo istotne w ocenie narządów znajdujących się w obrębie klatki piersiowej oraz jest możliwość oceny aktualnego stanu zdrowia organizmu.

Analizując Pani wynik badania radiologicznego płuc, można wywnioskować, że obecność cienia mogłoby sugerować stan po przejściu zakażenia koronawirusem. Nie napisała Pani, w jaki sposób przeszła tą infekcję oraz, czy przyjmowane były pewne leki, chociażby antybiotyki. Takie zmiany w obrębie płuc mogą się utrzymywać nawet kilka miesięcy po przechorowaniu Covid – 19. Najważniejszym krokiem w Pani przypadku byłaby konsultacja z lekarzem pulmonologiem. Tylko specjalista będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu. Prawdopodobnie zostanie Pani zlecone powtórzenie tego badania za pewien czas. Możliwe, że specjalista uzna, że dokładniejsze będzie w tym wypadku wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej wraz z kontrastem.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/grozne-powiklania-po-chorobie-covid-19-jakie-narzady-moze-uszkodzic-koronawirus

https://portal.abczdrowie.pl/badania-radiologiczne-klatki-piersiowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.