Co oznacza wynik badania płuc po Covid?
Witam. Jestem po przebytym covid 19 wróciłem do pracy 7. 12.2020 Wykonałem wczoraj prześwietlenie płuc o to opis "Miąższ płucny powietrzny o zaznaczonym rysunku zębowym płuc, poza tym bez uchwytnych rtg zmian naciekowych. Wnęki naczyniowe nieposzerzone. Sylwetka serca rtg nie powiększona. Przepona wolna. Jak rozumieć pierwsze zdanie? Czy jest się czym martwić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 35 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
zaznaczony rysunek zrębu oznacza, że naczynia płucne są nadmiernie napełnione krwią .
Może to świadczyć o stanie zapalnym w postaci np. zapalenia płuc, ale też wskazywać na zmiany pozapalne, czyli po przebytej chorobie – np. po przechorowaniu covid-19.
O wynikach badań RTG klatki piersiowej może Pan przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc.
Natomiast zdecydowanie te wyniki badań należy skonsultować z lekarzem, który Pana skierował na badania – bez tego niestety nie sposób jednoznacznie dokonać oceny opisu badania RTG płuc.
O tym, jakie spustoszenie sieje w płucach wirus SARS-CoV-2 dowie się Pan z naszego wideo, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-niszczy-pluca-az-20-proc-pacjentow-ma-zmiany-w-plucach-prof-fal-komentuje-wideo.