Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co znaczy ten zapis w rtg płuc po Covid?

Witam Serdecznie mam pytanie jestem po kovid 19 w czoraj odebrałam swoje rtg płuc i nie zaspokoił mnie dopisek pod tytułem wzmożony rysunek okołooskrzelowy i śródmiąższowy o charakterze po zapalnym. Miąższ płucny rozdęty obwodowo. Co to dla mnie oznacza i jakie lecznicze powinno być wdrożone cały czas mam mokry kaszel po kovid 19. Pozdrawiam Serdecznie
KOBIETA, 26 LAT 2 miesiące temu

Zbieranie grzybów - zasada szczególnej ostrożności

Grzybobranie ? choć przyjemna czynność, a jeszcze przyjemniejsze konsumowanie grzybów, należy podczas ich zbierania być bardzo ostrożnym. Toksykolog, dr Piotr Burda opowiada o zasadach, których powinien przestrzegać każdy grzybiarz

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

opisane w wyniku badania RTG zmiany są prawdopodobnie spowodowane przebytą infekcją. Wzmożony rysunek okołooskrzelowy i śródmiąższowy może pojawić się zarówno w przebiegu, jak i po chorobie zapalnej płuc.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/badania-radiologiczne-klatki-piersiowej.

W Pani przypadku można domniemywać, że źródłem tych zmian jest choroba covid-19. Warto jednak wiedzieć, że zmiany o tym charakterze pojawiają się także w przewlekłym zapaleniu oskrzeli.

Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-oskrzeli.

Niestety nie wspomina Pani o ewentualnych dolegliwościach, niemniej proszę pamiętać, że interpretacja wyników badań obrazowych powinna przebiegać w oparciu o stan pacjenta, zebrany wywiad czy historię jego chorób. Stąd, dla pewności warto z wynikiem zgłosić się do lekarza, który Panią skierował na prześwietlenie płuc.

Jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/tak-wygladaja-pluca-u-osoby-chorej-na-covid-19-po-wyzdrowieniu-czym-jest-long-covid-19.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy