Co znaczy ten zapis w rtg płuc po Covid?
Witam Serdecznie mam pytanie jestem po kovid 19 w czoraj odebrałam swoje rtg płuc i nie zaspokoił mnie dopisek pod tytułem wzmożony rysunek okołooskrzelowy i śródmiąższowy o charakterze po zapalnym. Miąższ płucny rozdęty obwodowo. Co to dla mnie oznacza i jakie lecznicze powinno być wdrożone cały czas mam mokry kaszel po kovid 19. Pozdrawiam Serdecznie

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
opisane w wyniku badania RTG zmiany są prawdopodobnie spowodowane przebytą infekcją. Wzmożony rysunek okołooskrzelowy i śródmiąższowy może pojawić się zarówno w przebiegu, jak i po chorobie zapalnej płuc.
Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/badania-radiologiczne-klatki-piersiowej.
W Pani przypadku można domniemywać, że źródłem tych zmian jest choroba covid-19. Warto jednak wiedzieć, że zmiany o tym charakterze pojawiają się także w przewlekłym zapaleniu oskrzeli.
Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-oskrzeli.
Niestety nie wspomina Pani o ewentualnych dolegliwościach, niemniej proszę pamiętać, że interpretacja wyników badań obrazowych powinna przebiegać w oparciu o stan pacjenta, zebrany wywiad czy historię jego chorób. Stąd, dla pewności warto z wynikiem zgłosić się do lekarza, który Panią skierował na prześwietlenie płuc.
Jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/tak-wygladaja-pluca-u-osoby-chorej-na-covid-19-po-wyzdrowieniu-czym-jest-long-covid-19.