Co mam sądzić o tym rtg płuc?

Mężczyzna 46 lat, stan po przebyciu covid-19 i zapaleniu płuc od 23.10.20r. do 26.11.20r.RTG z dnia 23.11.20r.Piszę to co nieprawidłowe: wnęki płuc obustronnie powiększone, sylwetka serca lewokomorowa, wskaźnik sercowo płucny większy od 0,5,wzmożony rysunek około oskrzelowy i śródmiąższowy o charakterze pozapalnym i przewlekłym oraz zwłóknienia pozapalne. Miąższ płucny z prawidłowym rysunkiem naczyniowym, o podobnej przejrzystości obustronnie, szczelina pozioma prawidłowo usytuowana, kopuły przepony obustronnie prawidłowo ustawione, sylwetka śródpiersia w normie wiekowej, obraz wielkich naczyń w normie wiekowej, aorta w normie, krążenie płucne wyrównane, Katy przeponowo-żebrowe ostre, klatka symetryczna, bez patologii w strukturach kostnych, brak zmian w strukturach podprzeponowych. Proszę o poradę, jaki wg Państwa jest ten mój wynik badania.Paweł

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę pamiętać, że wynik każdego badania, w tym badań obrazowych, takich jak RTG, powinno zostać skorelowane z dolegliwościami, na które uskarża się pacjent.

Wskazane przez Pana w opisie badania nieprawidłowości wskazują ewidentnie na chorobę zapalną – w tym przypadku z pewnością covid – której skutkiem są zwłóknienia pozapalne. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zwloknienie-pluc-objawy-przyczyny-kuracja.

Również powiększone wnęki płuc i wzmożony rysunek śródmiąższowy i okołoostrzelowy są świadectwem przebytej choroby płuc. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzmozony-rysunek-okolooskrzelowy-w-rtg oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszone-wneki-plucne.

Leczenie tych zmian zależne jest od ewentualnych dolegliwości towarzyszących powikłaniom. Jeśli nie uskarża się Pan na żadne dolegliwości, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw, ale też proszę pamiętać, że wirus SARS-CoV-2 jest stosunkowo nowym patogenem, stąd nadal jest wiele niewiadomych w związku z chorobą covid-19 i powikłaniami jej towarzyszącymi.

Oznacza to, że nie sposób ocenić, czy opisane zmiany mają charakter trwały czy przejściowy. Proszę jednak pamiętać, by skonsultować wynik badania ze specjalistą – pulmonologiem.

Zachęcam do lektury naszego artykułu i zapoznania się z materiałem wideo: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-niszczy-pluca-az-20-proc-pacjentow-ma-zmiany-w-plucach-prof-fal-komentuje-wideo oraz https://portal.abczdrowie.pl/jak-koronawirus-niszczy-pluca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.