Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza ten opis RTG po Covid?

Jestem po Covid, niestety mój lekarz rodzinny ma urlop do 15 marca. Dziś dostałam opis RTG: płuca wolne od zmian ogniskowych o dość intensywnie wzmożonym rys. owym przy prawej wnęce. Wnęki naczyniowe. Przepona wolna. Serce w granicach prawidłowym. Czy opis wskazuje na jakieś nieprawidłowości?
KOBIETA, 33 LAT 3 miesiące temu

Tajemniczy zabójca - włóknienie płuc

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

proszę pamiętać, że sam opis badania RTG niewiele mówi o stanie Pańskiego zdrowia, choćby z uwagi na subiektywną ocenę zdjęć wykonanych za pomocą promieni roentgenowskich, a także dlatego, że konieczne jest odniesienie wyniku badania do stanu pacjenta czy zgłaszanych przez niego dolegliwości.

Być może zainteresuje Pana ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc.

Poza wzmożonym rysunkiem wnęki płuc opis nie wskazuje na żadne odchylenia od normy. Natomiast wspomniany już wzmożony rysunek może wskazywać na przebyty lub obecny stan zapalny – np. po chorobie covid-19. Jeżeli nie doskwierają Panu dolegliwości wskazujące na stan zapalny płuc, to prawdopodobnie są to zmiany pozapalne – czyli po przebyciu choroby – które nie wymagają wszczęcia leczenia.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-ich-pluca-wygladaja-jak-gotujaca-zupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy