Co wynika z tego opisu rtg płuc?
Co oznacza taki opis RTG płuc "Opis Pola płucne powietrzne, bez zagęszczeń ogniskowych, o wzmożonym rysunku zrębu, zwłaszcza w polach dolnych. Kąty przeponowo - żebrowe wolne. Sylwetka serca nie powiększona. Aorta wydłużona. Kostne elementy objęte badaniem bez uchwytnych zmian. "

KOBIETA, 61 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
wzmożony rysunek zrębu to zmiana charakterystyczna dla stanu zapalnego – przebytego zapalenia płuc, PoChP, covid-19 i wielu innych. Może świadczyć o toczącym się stanie zapalnym lub przebytym.
O chorobach płuc może Pan przeczytać w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-pluc-stany-zapalne-astma-mukowiscydoza-nowotwor.
Wyniki badania RTG należy interpretować w oparciu o stan kliniczny i ewentualnie dolegliwości oraz historię chorób konkretnego pacjenta. Bez tego trudno precyzyjnie wskazać źródło uwidocznienia rysunku zrębu.
Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc.