Co wynika z tego opisu rtg płuc?

Co oznacza taki opis RTG płuc "Opis Pola płucne powietrzne, bez zagęszczeń ogniskowych, o wzmożonym rysunku zrębu, zwłaszcza w polach dolnych. Kąty przeponowo - żebrowe wolne. Sylwetka serca nie powiększona. Aorta wydłużona. Kostne elementy objęte badaniem bez uchwytnych zmian. "

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wzmożony rysunek zrębu to zmiana charakterystyczna dla stanu zapalnego – przebytego zapalenia płuc, PoChP, covid-19 i wielu innych. Może świadczyć o toczącym się stanie zapalnym lub przebytym.

O chorobach płuc może Pan przeczytać w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-pluc-stany-zapalne-astma-mukowiscydoza-nowotwor.

Wyniki badania RTG należy interpretować w oparciu o stan kliniczny i ewentualnie dolegliwości oraz historię chorób konkretnego pacjenta. Bez tego trudno precyzyjnie wskazać źródło uwidocznienia rysunku zrębu.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.