Co oznacza ten wynik badania po przebytym Covid?
Płuca o nieznacznie wzmożonym rysunku podscieliska , bez zmian ogniskowych. Serce rtg w normie. Aorta piersiowa wydłużona , blaszki miażdżycowe w łuku . Jamy opłucnowej wolne. Czy pierwsze zdanie o zmianach mogło być spowodowane przejściem COVID ??

KOBIETA, 66 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
do właściwej interpretacji badań – zwłaszcza badania RTG płuc – konieczne są podstawowe informacje na temat pacjenta, między innymi historia chorób, a przede wszystkim: dolegliwości, które towarzyszą pacjentowi.
Bez tego trudno domniemywać cokolwiek na temat opisu badania RTG, choć wzmożony rysunek podścieliska oznacza przebyty stan zapalny – niewykluczone, że w przebiegu choroby covid-19.
Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-pluc-stany-zapalne-astma-mukowiscydoza-nowotwor.
Jeżeli Pani niepokój budzi opis lub dolegliwości wskazujące na toczący się stan zapalny (np. duszności czy uporczywy kaszel, które często towarzyszą infekcji wirusem SARS-CoV-2), proszę niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który zlecał badanie.
Niewykluczone, że zadecyduje o konieczności poszerzenia diagnostyki np. o spirometrię czy badanie TK klatki piersiowej. Jeżeli jednak swój stan określa Pani jako dobry, prawdopodobnie nie ma powodu do obaw – wskazane jest tylko kontrolne RTG w terminie określonym przez lekarza (np. za pół roku).
Więcej na temat badania RTG płuc pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc.