Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza ten wynik badania po przebytym Covid?

Płuca o nieznacznie wzmożonym rysunku podscieliska , bez zmian ogniskowych. Serce rtg w normie. Aorta piersiowa wydłużona , blaszki miażdżycowe w łuku . Jamy opłucnowej wolne. Czy pierwsze zdanie o zmianach mogło być spowodowane przejściem COVID ??
KOBIETA, 66 LAT 2 miesiące temu

Wpływ palenia na serce

Palenie tytoniu negatywnie wpływa m.in. na kondycję naszej skóry, zębów, czy włosów. Powiązane jest także z wystąpieniem nowotworu płuc, żołądka, krtani, przewlekłego zapalenia oskrzeli czy rozedmy płuc. Palacze są także narażeni na wystąpienie problemów z sercem.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

do właściwej interpretacji badań – zwłaszcza badania RTG płuc – konieczne są podstawowe informacje na temat pacjenta, między innymi historia chorób, a przede wszystkim: dolegliwości, które towarzyszą pacjentowi.

Bez tego trudno domniemywać cokolwiek na temat opisu badania RTG, choć wzmożony rysunek podścieliska oznacza przebyty stan zapalny – niewykluczone, że w przebiegu choroby covid-19.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-pluc-stany-zapalne-astma-mukowiscydoza-nowotwor.

Jeżeli Pani niepokój budzi opis lub dolegliwości wskazujące na toczący się stan zapalny (np. duszności czy uporczywy kaszel, które często towarzyszą infekcji wirusem SARS-CoV-2), proszę niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który zlecał badanie.

Niewykluczone, że zadecyduje o konieczności poszerzenia diagnostyki np. o spirometrię czy badanie TK klatki piersiowej. Jeżeli jednak swój stan określa Pani jako dobry, prawdopodobnie nie ma powodu do obaw – wskazane jest tylko kontrolne RTG w terminie określonym przez lekarza (np. za pół roku).

Więcej na temat badania RTG płuc pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy