Co oznacza ten wniosek z RTG po przejściu Covid?

Witam, Około miesiąca temu przeszłam infekcje COVID 19. Zrobiłam profilaktycznie RTG płuc. Co oznacza opis „ wzmożony rysunek okolooskrzelowy i śródmiąższo o charakterze pozapalnym. Miąz płucny rozdęty obwodowo.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani opis wskazuje na zmiany zapalne – poinfekcyjne, które są charakterystyczne dla wielu chorób zapalnych, w tym także dla zapalenia płuc w przebiegu choroby covid-19.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc.

Jeżeli występują dolegliwości typowe dla choroby, to jest wzmożony kaszel, duszności, ucisk klatki piersiowej, to warto skonsultować się z lekarzem, który skierował Panią na badania. W ocenie opisu RTG konieczne jest uwzględnienie stanu pacjenta, dolegliwości, na które się uskarża i ewentualnie badania fizykalnego.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-koronawirus-niszczy-pluca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.