Dlaczego w mojej ślinie jest krew?
Witam. W ostatnim czasie pojawiła sie u mnie krew w slinie, szczególnie po przebudzeniu obecna jest codziennie. Zrobilem rtg na ktorym pisalo wzmożony rysunek okolooskrzelowy i srodmiaszowy o charakterze pozapalnym i przewleklym . Co to oznacza ?

MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
proszę niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który zlecił badanie – interpretacja wyników powinna przebiegać w oparciu o znajomość stanu pacjenta, jego dolegliwości i ewentualnej historii chorób.
Wzmożony rysunek okołooskrzelowy i śródmiąższowy wskazuje na stan zapalny – to może być zapalenie płuc, np. w przebiegu choroby covid-19, ale też astma czy poobturacyjna choroba płuc. Wreszcie takie zmiany mogą także świadczyć o paleniu wyrobów tytoniowych.
Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-pluc-stany-zapalne-astma-mukowiscydoza-nowotwor.
Jeżeli dotychczas nie zdiagnozowano u Pana żadnej choroby dolnych dróg oddechowych to wskazana byłaby pogłębiona diagnostyka oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc.