Czy wyniki RTG klatki piersiowej są prawidłowe?
dzień dobry, proszę o interpretacje wyników rtg klatki piersiowej. wszystko jest w normie lecz na końcu napisane ,, wzmożony rysunek okołooskrzelowy i śródmiąższowy o charakterze zapalnym. miąższ płucny rozdęty obwodowo. " co to może oznaczać? nie mam stwierdzonych żadnych chorób ogólnie czuję się dobrze. nie palę papierosów. badanie skierował lekarz rodzinny kontrolnie. kobieta 21lat

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
Według opisu badania RTG klatki piersiowej, można by stwierdzić, że występuje zapalenie oskrzeli, astma, bądź POChP. Istotnym jest przy tym, czy choruje Pani na jakieś choroby przewlekłe, czy są przyjmowane na stałe pewne leki, a także czy pojawiła się w ostatnim czasie infekcja wirusowa lub bakteryjna.
Najbardziej prawdopodobne jest, że obecnie występuje u Pani zapalenie oskrzeli lub zmiany pozapalne po niewyleczonej infekcji.
Zapalenie oskrzeli może rozwijać się jako powikłanie po niewłaściwie leczonej infekcji, zazwyczaj wirusowej. W czasie tego schorzenia może pojawić się kaszel oraz zalegająca wydzielina, którą ciężko odkasłać. Często w czasie badania stwierdza się świsty lub furczenia w obrębie klatki piersiowej, a także duszności i ogólne osłabienie organizmu.
Niekiedy może występować przewlekłe zapalenie oskrzeli, które jest spowodowane głównie przez czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, czy ekspozycja na dym tytoniowy.
Proponujemy konsultację z lekarzem rodzinnym lub pulmonologiem, aby wykluczyć inną przyczynę takiego wyniku badania. Specjalista po badaniu przedmiotowym i przeanalizowaniu zdjęcia rentgenowskiego wskaże prawidłową diagnozę. Prawdopodobnym jest, że trzeba będzie rozszerzyć diagnostykę o badanie spirometrii płuc.
Odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzmozony-rysunek-okolooskrzelowy-w-rtg
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-wzmozony-rysunek-okolooskrzelowy-na-rtg
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-oskrzeli
https://portal.abczdrowie.pl/badania-radiologiczne-klatki-piersiowej
https://portal.abczdrowie.pl/astma