Czy ten wynik badania płuc wskazuje na przebycie Covid?

Witam otrzymałem wynik RTG klatki: wzmożony rysunek okołooskrzelowy i śródmiąższowy o charakterze po zapalnym i przewlekłym, opłucna szczytowa obustronnie niepogrubiała , miąsz płucny rozdęty obwodowo. Spirometria i saturacja w normie, czy mogłem przejść bezobjawowo COVID? paliłem okazyjnie.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badanie obrazowe klatki piersiowej. To bardzo ważna profilaktyka w kierunku chorób płuc, a także ocena funkcjonowania narządów w obrębie badanego obszaru.

Nie wspomniał Pan, czy występują obecnie pewne dolegliwości ze strony układu oddechowego, jak: kaszel, duszności, zalegająca wydzielina, czy bóle w klatce piersiowej.

Biorąc pod uwagę wynik radiologiczny, można by stwierdzić, że prawdopodobnie przeszedł Pan pewną infekcję (raczej o charakterze wirusowym), która była do końca niedoleczona. Możliwe, że mogło być to zakażenie koronawirusem, wywołujące chorobę Covid – 19. Infekcja taka charakteryzuje się zapaleniem płuc, poprzez liczne zmiany zapalne obecne na zdjęciu radiologicznym.

Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że mógł Pan przejść zakażenie skąpo – lub bezobjawowo, a organizm zwalczył infekcję. Istotnym jest, jakie obecnie występują objawy, czy czuje Pan osłabienie, a także problemy z oddechem.

Takie zmiany pocovidowe mogą się same wchłonąć, jednakże w tym przypadku zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub pulmonologiem. Specjalistą zdecyduje o ewentualnym leczeniu lub pogłębieniu diagnostyki.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc

https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-ich-pluca-wygladaja-jak-gotujaca-zupa

https://zdrowie.parenting.pl/zapalenie-pluc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.