Czy ten wynik badania płuc wskazuje na przebycie Covid?
Witam otrzymałem wynik RTG klatki: wzmożony rysunek okołooskrzelowy i śródmiąższowy o charakterze po zapalnym i przewlekłym, opłucna szczytowa obustronnie niepogrubiała , miąsz płucny rozdęty obwodowo. Spirometria i saturacja w normie, czy mogłem przejść bezobjawowo COVID? paliłem okazyjnie.

MĘŻCZYZNA, 27 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Szanowny Panie,
Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badanie obrazowe klatki piersiowej. To bardzo ważna profilaktyka w kierunku chorób płuc, a także ocena funkcjonowania narządów w obrębie badanego obszaru.
Nie wspomniał Pan, czy występują obecnie pewne dolegliwości ze strony układu oddechowego, jak: kaszel, duszności, zalegająca wydzielina, czy bóle w klatce piersiowej.
Biorąc pod uwagę wynik radiologiczny, można by stwierdzić, że prawdopodobnie przeszedł Pan pewną infekcję (raczej o charakterze wirusowym), która była do końca niedoleczona. Możliwe, że mogło być to zakażenie koronawirusem, wywołujące chorobę Covid – 19. Infekcja taka charakteryzuje się zapaleniem płuc, poprzez liczne zmiany zapalne obecne na zdjęciu radiologicznym.
Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że mógł Pan przejść zakażenie skąpo – lub bezobjawowo, a organizm zwalczył infekcję. Istotnym jest, jakie obecnie występują objawy, czy czuje Pan osłabienie, a także problemy z oddechem.
Takie zmiany pocovidowe mogą się same wchłonąć, jednakże w tym przypadku zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub pulmonologiem. Specjalistą zdecyduje o ewentualnym leczeniu lub pogłębieniu diagnostyki.
Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc
https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-ich-pluca-wygladaja-jak-gotujaca-zupa
https://zdrowie.parenting.pl/zapalenie-pluc