Czy ten wynik badania wskazuje na POCHP?

Pochp??? Wynik: Zacienienia w szczytach płuc mogące odpowiadać zgrubienia opłucnej.na zdjęciu w projekcjach bocznych zacieniona przestrzeń zamostkowa-cienie tkanek miekkich/poszerzona aorta wstępującą?/poszerzony pień płucny? Katy przeponowo_zebrowe zacienione-zrosty/ślad płynu. Serce poszerzone. Wnęki poszerzone. Aorta piersiową wydłużona o krętym przebiegu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, w jakim celu było wykonywane badanie obrazowe klatki piersiowej, a także, czy w ostatnim czasie wystąpiły jakieś infekcje dróg oddechowych.

Istotne są takie dolegliwości ze strony układu oddechowego, jak: kaszel, bóle w klatce piersiowej, czy duszności.

Na podstawie wskazanego opisu badania klatki piersiowej, można by przypuszczać, że obecne zacienienia w polach górnych płuc mogą świadczyć o płynie w jamie opłucnej, co z kolei może wskazywać na zaostrzenie astmy oskrzelowej czy rozedmie płuc.

Zacienienie kątów przeponowo-żebrowych może być związane z przebytym w przeszłości stanem zapalnym płuc. W przypadku poszerzonej sylwetki serca, jak i aorty płucnej, ciężko jest zdiagnozować typową przyczynę takiego stanu. Należałoby rozszerzyć diagnostykę o badania: echo serca oraz EKG.

Trudno z racji odległości ocenić na podstawie samego badania, czy wystąpiła u Pani przewlekła obturacyjna choroba płuc. Warto jednak zwrócić uwagę, czy nie występują objawy charakterystyczne dla tej choroby, jak: trudności z nabraniu powietrza, ucisk w klatce piersiowej, czy obecność krótkiego oddechu.

Zalecamy w związku z tym stacjonarną wizytę u lekarza pulmonologa. Specjalista po badaniu przedmiotowym i analizie wyniku badania zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/pochp-choroba-nie-tylko-palaczy

https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-obturacyjna-choroba-pluc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.