Jak wzmocnić osobę z POCHP?

Dzień dobry mam w rodzinie osobę starsza leżącą chorująca na Pochp słabe serce również. Jest podłączona całodobowo pod tlen. Nie ma apetytu co można takiej osobie podawać do jedzenia oprócz zup? Żeby się wzmocniła

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

właściwa dieta chorego na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) przeciwdziała pogorszeniu się stanu odżywienia pacjenta, poprawia samopoczucie i reakcję na zastosowane leki. Dlatego warto próbować wprowadzać urozmaiconą dietę, bez konserwantów i barwników. Trzeba zadbać o to, żeby wszystkie składniki były miękkie, dobrze dogotowane, jak najczęściej podawać ciepłe potrawy (ale nie gorące). Preferowane są posiłki gotowane w wodzie, na parze, duszone lub pieczone. Nie należy używać tłuszczy zwierzęcych (smalcu, słoniny, boczku), ale jak najczęściej dodawać do potraw tłuszcze roślinne: masło, zdrowe oleje, oliwę z oliwek. Przygotowane dania można zagęszczać np. zawiesiną z mąki i wody lub śmietanką.

Proszę unikać potraw zalegających w żołądku: roślin strączkowych, cebuli, czosnku, pora, ogórka, rzodkiewek, z diety należy eliminować także mocną herbatę czy kawę. Ograniczenie soli i cukru ma zapobiegać zatrzymaniu wody w organizmie, jednak trzeba podawać mleko i produkty mleczne. Do diety dodajemy też jajka, mięso, drób i ryby - źródło białka. Jeżeli chory na POChP ma stałe problemy ze spożywaniem pokarmów, domowe posiłki można uzupełnić poprzez podanie gotowych produktów odżywczych typu Nutridink, które zawierają dużo energii oraz wyselekcjonowanych składników odżywczych.

Zachęcam do zapoznania się z odpowiedzią lekarzy na podobne pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odzywianie-przy-pochp

Być może zainteresują Panią nasze artykuły na temat POChP:

https://portal.abczdrowie.pl/pochp-choroba-nie-tylko-palaczy

https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-obturacyjna-choroba-pluc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.