Czy flegma w gardle ma związek z POCHP?

Dzień dobry, Mam 60 lat i choruje na astme i na pochp. Jestem pod opieką pulmonologa, zażywam wziewy 2xdziennie i na noc tabletkę. Często mam flegme w gardle ktora musze odchrząknąć i pojawią się kaszel raz suchy a raz czuje jakby coś tam w plucach się odrywało. Czy ta flegma i kaszel są objawami chorób na które choruje ? Dodam że miałem rtg pluc 7 miesięcy temu.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Przykro nam, że występują u Pana tak uciążliwe choroby ze strony układu oddechowego. Obecnie wiele osób doświadcza tych schorzeń. Jednakże właściwe leczenie i badania kontrolne wpływają korzystnie na jakość życia i ograniczają skutki tych chorób.

Wspomniane przez Pana przypadłości często występują równolegle ze sobą, powodując podobne objawy. Zważywszy na fakt, iż jest Pan pod stałą kontrolą specjalisty oraz przyjmuje regularnie leki, istnieje małe prawdopodobieństwo pogorszenia stanu zdrowia.

Bardzo często przy astmie i POCHP występują problemy z kaszlem oraz zaleganiem wydzieliny, którą trudno odkrztusić. W takich sytuacjach przepisywane są pacjentowi leki mukolityczne, które upłynniają zalegającą wydzielinę, pomagając przy tym pozbyć się jej za pomocą mokrego kaszlu i właściwego odrywania.

W razie nawracających się problemów ze strony układu oddechowego zalecamy Panu konsultację z lekarzem pulmonologiem, który zdecyduje o ewentualnej modyfikacji leczenia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/astma

https://portal.abczdrowie.pl/astma-oskrzelowa

https://portal.abczdrowie.pl/pochp-choroba-nie-tylko-palaczy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.