Dlaczego nie mogę pozbyć się kaszlu?

Dzień dobry. Od około 4 tygodni sppieram się z uporczywym, drażliwym kaszlem. Bez przerwy czuję w płucach jakby coś tam zalegało. Od czasu do czasu udaje mi się wykrztusić bardzo gęstą ciemną wydzielinę. Raz dziennie stosuje acc optima jednak niewiele to daje. Mam 18 lat i od czasu do czasu palę e-papierosa. Bardzo proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie powinna Pani bagatelizować swoich objawów – jeżeli czuje Pani zaleganie w drogach oddechowych, a z rzadka tylko udaje się odkrztusić wydzielinę, to znak, że dzieje się coś niepokojącego. Sugeruję zapoznanie się z opinią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-oczyscic-oskrzela-z-zalegajacej-w-plucach-flegmy. Zatem należy to skonsultować z internistą z przychodni POZ, ponieważ lek, który Pani przyjmuje ewidentnie jest niewystarczający, by pomóc w rozrzedzeniu i pozbyciu się z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny. O kaszlu suchym oraz mokrym może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-suchy-i-mokry-poznaj-roznice-i-sposoby-leczenia. Lekarz może zalecić odpowiednie leki mukolityczne lub zdecydować o konieczności osłuchania Pani. W przypadku kaszlu mokrego należy też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, które sprzyja rozrzedzaniu flegmy. W międzyczasie może Pani wypróbować domowe metody na zwalczanie kaszlu – np. picie herbaty z podbiału lub stosowanie naturalnych olejków – z oregano czy tymianku. O leczniczej mocy ziół może się Pani przekonać, zapoznając się z infografiką pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ziola-dzialajace-leczniczo-na-pluca. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.