Co podawać tacie na kaszel?

Mój tato jest 10 lat po udarze ma kaszel z odkrztuszaniem. Czasem jest taki napadowy. Co można mu podawać żeby go nie męczył kaszel.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani jak długo trwa kaszel oraz czy ulega nasileniu. Kaszel to oznaka, że organizm się broni, próbując oczyścić drogi oddechowe. Z uwagi na przyczynę oraz charakter kaszlu duszącego wyróżniamy co najmniej kilka jego typów, w tym napadowy charakterystyczny choćby dla astmy czy kaszel suchy pojawiający się zazwyczaj na początku infekcji, związany z niemożnością odkrztuszenia zalegającej wydzieliny. Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/duszacy-kaszel-charakterystyka-rodzaje-leczenie.

W przypadku kaszlu ostrego, trwającego 8-10 dni, któremu towarzyszy odkrztuszanie plwociny, przyczyną prawdopodobnie jest infekcja wirusowa – w takiej sytuacji należy podawać leki mukolityczne, mające na celu rozrzedzenie i tym samym łatwiejsze usunięcie wydzieliny z dróg oddechowych. Jeżeli po kilkunastu dniach kaszel nie zmienia swego charakteru, nie ustępuje lub nasila się, konieczne są konsultacje lekarskie, a nawet wykonanie RTG i spirometrii. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-mokry-przyczyny-objawy-leczenie.

Suchy kaszel z kolei może być powikłaniem po chorobie dróg oddechowych związanym z uszkodzeniami nabłonka – wówczas trzeba cierpliwie czekać aż nabłonek się zregeneruje, dbając o jego nawilżenie. Męczący, suchy, napadowy czy szczekający kaszel mogą złagodzić leki z kodeiną i dekstrometorfanem, a także propolis czy leki przeciwhistaminowe, które tłumią odruch kaszlu. Niemniej jeżeli kaszel jest przewlekły warto wypróbować naturalne sposoby na złagodzenie go, takie jak napar z siemienia lnianego o działaniu osłaniającym błony śluzowe, herbata z lipy lub syrop z cebuli i miodu. Jeśli ma Pani ochotę, to więcej naturalnych, domowych metod walki z suchym kaszlem opisano tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-domowe-sposoby. Pomocne są również syropy i pastylki dostępne w aptece, zwierające wyciągi z ziół – podbiału, tymianku, żeń-szenia. Proszę zapoznać się z tą infografiką, wyszczególnia zioła o działaniu leczniczym: https://portal.abczdrowie.pl/ziola-dzialajace-leczniczo-na-pluca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.