Co jeszcze mogę zrobić, aby pozbyć się kaszlu?

Mam suchy kaszel od 4 dni. Na początku mialem sam katar na drugi dzien doszedł kaszel suchy. Katar minął kaszel został. Nie mialem gorączki i nic po za tym mnie nie boli bolało. Pije syrop herbapect oraz domowej roboty na sen mleko z czosnkiem masłem i miodem. Na początku brałem Gripex ale odpuściłem to sobie bo nie miałem gorączki ani nic mnie nie bolało. Co jeszcze można zrobić żeby pozbyć się kaszlu? Jestem na terenie Niemiec aktualnie, a nie bardzo znam język żeby iść do lekarza. Niby jestem przy granicy zaraz ale niestety nie moge jej przekroczyć z wiadomej przyczyny kwarantanna 14 dni. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam, najczęściej suchy kaszel poprzedza mokry, czyli produktywny kaszel. Ale jeśli suchy kaszel jest pozostałością po infekcji, zazwyczaj potrzeba czasu, by nabłonek się zregenerował. Niekiedy może to trwać nawet kilka tygodni. Warto wówczas zadbać o to, by nie podrażniać dodatkowo błony śluzowej. Pomocne są syropy łagodzące odruch, a także nawilżanie powietrza i popijanie dużej ilości płynów – dobrze działa ciepła woda (lub herbata ziołowa, najlepsza będzie lipa) z miodem. Przydatne mogą okazać się też pastylki do ssania o działaniu nawilżającym – np. z propolisem. Więcej wskazówek odnośnie walki z kaszlem znajdzie Pan również w naszej infografice – tam poza radami dotyczącymi syropu, pozna Pan również sposoby naturalne: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-pokonanie-kaszlu. Szczególnie warto taki napój wzbogacić o nasiona siemienia lnianego – gotowane przez kilkanaście minut spożywa się dwa razy dziennie. Do takiej mikstury warto dodać nie tylko miód i cytrynę, ale też imbir. Więcej pod tym adresem, w artykule znajdzie Pan również przepisy na domowe syropy na kaszel: https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-domowe-sposoby. Proszę pamiętać, że jeżeli żadna z metod nie przyniesie ulgi lub wręcz objawy zaczną się nasilać – np. pojawią się duszności czy też gorączka – należy skontaktować się z lekarzem. Być może pański organizm toczy infekcja i naturalne metody leczenia okażą się niewystarczające. Proszę uważnie obserwować swój organizm i reagować w razie zaostrzenia objawów. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.