Dlaczego od kilku tygodni męczy mnie suchy kaszel?

Dzień dobry! Od kilku tygodni męczy mnie suchy kaszel, który pojawia się w różnych sytuacjach - przed snem, przy wysiłku, gdy mocniej się zaśmieję. Zrobiłam badanie na CRP i nie wyszedł stan zapalny, czy mimo to możliwe jest, abym była na coś chora? A jeśli tak, to jakie badania powinnam zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

suchy kaszel to najczęściej objaw zaczynającej się grypy lub przeziębienia i z biegiem rozwijania się choroby przechodzi w mokry, odrywający się kaszel. Jeśli jednak suchy kaszel utrzymuje się długo i nie przechodzi w kaszel mokry należy udać się do lekarza, ponieważ może on świadczyć o chorobie.

Proszę udać się do lekarza, który najprawdopodobniej zleci wykonanie podstawowych badań obrazowych, takich jak RTG klatki piersiowej, spirometria, tomografia komputerowa czy bronchoskopia. Te badania mogą pomóc w diagnostyce suchego kaszlu.

Sugeruję, że suchy kaszel domowymi sposobami możemy leczyć tylko przez jakiś czas. Ważne jest, aby przy kaszlu suchym nawilżać powietrze. W dolegliwości może pomóc częste popijanie czystej wody lub wody z miodem, to nawilża błony śluzowe. Napoje powinny być lekko ciepłe. Aby złagodzić wieczorne napady suchego kaszlu można zastosować tabletki np. z propolisem albo syrop sosnowy.

Więcej informacji znajdzie Pani w artykułach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-domowe-sposoby

https://portal.abczdrowie.pl/suchy-kaszel-przyczyny-diagnozowanie-domowe-sposoby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.