Co robić z tym suchym kaszlem od 4 tygodni?

Suchy kaszel od 4 tygodni,bez innych objawów.Osluchowo czysto.Nasila się wieczorami i w pierwszych tygodniach-po przebudzeniu.Test na Covid ujemny.Thiocodin i Clatra nie pomogły.Inhalacje z Nebbudu na chwile zlagodzily kaszel,po odstawieniu-wzrost intensywności kaszlu.Prosze o porade

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Suchy kaszel może pojawiać się z wielu różnych przyczyn. Jeżeli dolegliwości będą trwały przez dłuższy czas lub zauważy Pani ich nasilenie konieczny będzie ponowny kontakt z lekarzem. W pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym albo internistą. Po wykonaniu podstawowych badań, m.in. morfologii oraz rtg klatki piersiowej lekarz zadecyduje, czy będzie konieczne leczenie specjalistyczne. Być może dobrym pomysłem będzie dodatkowa konsultacja z pulmonologiem, aby wykluczyć schorzenia układu oddechowego, takie jak jak astma, zapalenie oskrzeli czy choroby płuc. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić również wykonanie bronchoskopii.

Warto byłoby również przebadać się pod kątem alergologicznym. Może się bowiem okazać, że przewlekły suchy kaszel powstaje w wyniku kontaktu z jakimś alergenem. Wątpliwości mogą rozwiać w tym przypadku testy alergiczne.

Do czasu wizyty u specjalisty można sięgnąć po syropy dostępne w aptekach. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, w których przebywa Pani na co dzień i spożywanie dużej ilości płynów.

Więcej informacji na ten temat może Pani znaleźć w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/suchy-kaszel-przyczyny-diagnozowanie-domowe-sposoby

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uporczywy-suchy-kaszel

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/meczacy-suchy-kaszel

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlugotrwaly-suchy-kaszel

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.