Co robić z suchym uporczywym kaszlem?

Witam, od ponad dwóch tygodni męczę się ze spływająca wydzielina (wtedy zielona) z nosa i suchym uporczywym katarem (brałam erdomed w tabletkach, rupafin). Obecnie dostałam od lekarza Ospamox i Fanipos. Kaszel mija, lecz w okolicach zatok czołowych jest ucisk i bezbarwna gęsta wydzielina, co powoduje uczucie pełności w uchu. Czy coś jeszcze dodatkowo brać? Strasznie doskwiera ten bol w zatokach i ucho

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na zapalenie zatok czołowych. W takich przypadkach może pojawić się ból oraz ucisk tych okolic oraz ropna wydzielina. Na ten moment proszę stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, a jeżeli dolegliwości nie będą ustępować konieczna będzie ponowna wizyta u specjalisty.

Pomocne w zmniejszeniu dolegliwości mogą być również domowe sposoby na walkę z tego typu infekcją, np. ziołowe inhalacje oraz okłady. W przypadku tego typu infekcji trzeba pamiętać również zadbać o właściwy poziom nawilżenia powietrza w swoim domu.

Jeżeli proces zapalny będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, może to wskazywać na przewlekłe zapalenie zatok. W takim przypadku wskazane byłoby wykonanie tomografii komputerowej, aby ocenić ich stan. Jeżeli antybiotykoterapia nie będzie przynosiła efektów, w poważnych przypadkach może być konieczne chirurgiczne leczenie.

Proszę pamiętać, że nieleczone zatoki mogą doprowadzić do różnych powikłań, dlatego nigdy nie należy ich lekceważyć.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

Zachęcamy też do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-zatok-i-splywanie-kataru-po-gardle

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekly-katar-i-czeste-bole-glowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.