Czy takie objawy są typowe dla zapalenia zatok?

Dzień dobry. W tym roku miałam wyjątkowo mocną alergię na brzozę. kiedy minął najbardziej uporczywy katar, pojawiło się uczucie rozpierania w obrębie czoła, skroni i uszu, również uczucie zatkanego ucha. Udałam się do laryngologa, ponieważ od kilku lat mam problem z zatokami. Dostałam leki od alergii w zwiększonej dawce oraz steryd do płukania nosa. Pierwsze moje pytanie jest takie, czy te objawy są typowe dla zapalenia zatok? A drugie pytanie - czy te problemy mogły wpłynąć również na oczy? mam uczucie bardzo suchych oczu, przez co niewyraźnie widzę

Redakcja abcZdrowie

Witam, zapalenie zatok jest chorobą błony śluzowej jednej albo kilku zatok przynosowych, której towarzyszy zapalenie błony śluzowej nosa. Objawy zapalenia zatok mogą być różne, w zależności od umiejscowienia stanu zapalnego. W przypadku, gdy zapalenie dotyczy zatok szczękowych, może pojawić się ból oraz ucisk w okolicy twarzy i zębów. Z kolei, gdy stan zapalny pojawił się w zatokach czołowych dyskomfort odczuwany jest głównie w okolicach czoła. Inne charakterystyczne objawy dla zapalenia zatok to również m.in. uczucie zatkanego nosa oraz ropna wydzielina. Niekiedy może towarzyszyć tym dolegliwościom także ból głowy i stan podgorączkowy.
Więcej informacji na temat przyczyn i możliwych objawów zapalenia zatok znajdzie Pani
w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok Zachęcamy również do zapoznania się z przykładowymi odpowiedziami specjalistów portalu abcZdrowie na temat podobnych przypadków:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-te-objawy-moga-skazywac-na-zapalenie-zatok
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ponizsze-objawy-wskazuja-na-zapalenie-zatok
Pragniemy przypomnieć, że udzielane przez nas informacje mają jedynie charakter poglądowy. W celu odpowiedniej diagnostyki oraz doboru najlepszych metod leczenia, prosimy o kontakt ze specjalistą laryngologii.