Czy to może świadczyć o przewlekłym zapaleniu zatok?

Witam. Od około 4 miesięcy zatkana prawa dziurka w nosie, ból głowy, ból przy dotyku czubka nosa, ból podczas jedzenia przeszywający przez oko do zęba ocznego -leczony kanałowo konsultacja stomatologa z rozwierceniem zęba - ok, po podrażnienia bólu wyciek z prawej dziurki bezbarwnej „ wody” wynik MR Nieco zmniejszona powietrzność w obrębie wyrostka sutkowego piramidy kości skroniowej po prawej stronie, przestrzenie podpajęczynówkowe nieco poszerzone w sąsiedztwie płatów skroniowych, drobne pogrubienie błony śluzowej w sitowiu i zatoce czołowej oraz nieznacznie w dnie zatok szczękowych. Konsultacja laryngologiczna dopiero za dwa tygodnie proszę o odpowiedz czy może to świadczyć o przewlekłym zapaleniu zatok? Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Z przedstawionego wyniku badania obrazowego zatok oraz wymienionych objawów, można by wywnioskować, że występujące dolegliwości wynikają z przewlekłego stanu zapalnego zatok. To dość częsta przypadłość występująca zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w każdej grupie wiekowej.

Przewlekłe zapalenie zatok bardzo utrudnia codziennie funkcjonowanie i może powodować wiele dolegliwości bólowych.

Uchwycone na badaniu obrazowym zgrubienia błony śluzowej w poszczególnych zatokach oraz zmniejszona powietrzność w obrębie wyrostka sutkowego mogą właśnie wskazywać, ze cierpi Pan na tą przypadłość.

Zapalenie zatok może trwać bardzo długo, nawet kilka miesięcy. Najczęściej wynika z częstych przeziębień oraz związanych z tym infekcji wirusowych. Niekiedy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, powodując przy tym nasilone objawy.

Przewlekłe zapalenie zatok wyróżnia się przede wszystkim ciągłym uczuciem zatkanego nosa, co skutkuje utrudnionym oddychaniem, wydzieliną z nosa o różnym zabarwieniu, flegmą spływającą po tylnej ścianie gardła, bólem twarzy, uszu i głowy oraz uczuciem rozpierania. Czasami może pojawić się gorączka, ale również ogólne osłabienie i kaszel.

Leczenie takiego stanu może opierać się na odpowiednio dobranych preparatach farmakologicznych (spreje obkurczające śluzówkę nosa, leki antyhistaminowe), jak i również na zabiegach rehabilitacyjnych, z wykorzystaniem lasera, czy pola magnetycznego.

Zalecamy Panu konsultację z lekarzem laryngologiem, który w dokładny sposób oceni Pana wyniki badania obrazowego. Specjalista wskaże właściwy kierunek leczenia, aby poprawić komfort życia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-przewleklego-zapalenia-zatok

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.