Jakie leczenie zatok należy podjąć?
Proszę o interpretację wyniku badania. Zostałam skierowana na badanie z powodu przewlekłego bólu zatok. Czy konieczne jest leczenie operacyjne czy wystarczy zachowawcze? Badanie TK zatok obocznych nosa. Zatoki przynosowe prawidłowo wykształcone. W prawej zatoce szczękowej widoczne jest masywne okrężne pogrubienie błony śluzowej w znacznym stopniu upośledzające powietrzność zatoki. Pozostałe zatoki przynosowe bez zmian patologicznych. Prawostronne skrzywienie przegrody nosowej z kolcem na szczycie krzywizny, modelującym środkową małżowinę nosową po stronie prawej. Małżowiny nosowe dolne i środkowe przerośnięte, lewa małżowina środkowa z cechami pneumatyzacji. Ujście prawej zatoki szczękowej niedrożne. Poza tym kompleksowo ujściowo-przewodowe drożne.

KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że wykonała Pani dokładne badanie obrazowe, aby sprawdzić stan funkcjonowania zatok. Problemy i infekcje zatok to dość częsta przypadłość, głównie wśród osób dorosłych. Na taki stan najczęściej mają wpływ czynniki środowiskowe, alergie wziewne, czy częste niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych z towarzyszącym nieżytem nosa.
Na podstawie wyniku badania radiologicznego zatok, można by stwierdzić, że prawdopodobnie w prawej zatoce szczękowej rozwinęła się torbiel retencyjna lub polip, które mogłyby odpowiadać zgrubieniom błony śluzowej. Taki stan może prowadzić do niedrożność zatoki i częstych stanów zapalnych wraz z odczuwanym bólem całej okolicy twarzy.
Dodatkowo można by stwierdzić, że nastąpił przerost małżowin nosowych, co prawdopodobnie może prowadzić do niedrożności nosa i przewlekłych stanów zapalnych.
Zalecamy Pani konsultację z lekarzem laryngologiem, który po analizie badań określi sposób leczenia takiej przypadłości. Możliwe, że zabieg operacyjny byłby ostatecznością, a w pierwszej kolejności będzie można wdrożyć leczenie objawowe oraz laseroterapię, która zmniejsza obrzęk w zatokach.
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-w-zatoce-szczekowej-przyczyny-objawy-i-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/polipy-nosa
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok