Czy stan zatok poprawi się po stosowaniu leku Sinulan, Theraflu i Inhalacja?

Witam. Od 2tygodni mam zapalenie zatok czolowych, brałam rozne leki Sinulan, ibuprom zatoki, theraflu, inhalacja z olejkiem eukaliptusowym i nic, sucho w nosie nic nie leci, stan podgoraczkowy 37,5. Poszlam do lekarza, zapisal mi antybiotyk Augmentin 875mg 125mg i krople w aerozolu Fanipost. Stosuje to dopiero od wczoraj, czy stan moich zatok sie poprawi? Kiedy w koncu bedzie leciec z nosa i bede mogla nkrmalnie wydmuchac nos? Ciagle stan podgoraczkowy.

"Ostre zapalenie zatok przynosowych i nosa u dzieci i dorosłych (OZZP) można rozpoznać w przypadku nagłego wystąpienia co najmniej 2 z 4 objawów, z których:

konieczny jest przynajmniej jeden z poniższych:
niedrożność/zatkanie nosa i/lub obrzęk błony śluzowej nosa lub
obecność wydzieliny w jamach nosowych lub jej wyciek (przedni/tylny katar)
dodatkowo może wystąpić:
ból i uczucie rozpierania twarzy
osłabienie lub utrata węchu u dorosłych; u dzieci także kaszel.
W wywiadzie należy uwzględnić pytania dotyczące objawów alergii (np. kichanie, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, świąd nosa, świąd oczu z łzawieniem itp.).

Do rozpoznania OZZP nie są konieczne badania pomocnicze, ale badanie fizykalne powinno obejmować rynoskopię przednią. Podczas badania należy ocenić stan jamy ustnej i uzębienia (wykluczyć zakażenie odzębowe) oraz gardła (wydzielina na ścianie tylnej). Należy poszukiwać objawów ciężkich powikłań zapalenia zatok. OZZP może wystąpić także więcej niż raz w ciągu roku ponowny epizod OZZP można rozpoznać, jeśli pomiędzy epizodami choroby następuje całkowite ustąpienie objawów.

Podział ostrego zapalenia zatok

ostre wirusowe zapalenie błony śluzowej zatok i nosa (przeziębienie) – trwa do 10 dni
ostre powirusowe zapalenie błony śluzowej zatok i nosa – stan ulega pogorszeniu po 5 dniach lub objawy utrzymują się po 10 dniach od zachorowania (ale <12 tygodni)
ostre bakteryjne zapalenie zatok –stwierdza się co najmniej 3 spośród następujących:
ropna wydzielina w jamie nosowej lub jej wyciek (z jednostronną przewagą)
ostry miejscowy ból (z jednostronną przewagą)
gorączka (>38°C)
przyspieszony OB/zwiększone stężenie CRP
pogorszenie po wstępnej łagodnej fazie choroby."
zatem za mało wiemy aby odpowiedzieć na tak zadane pytanie, trzeba zastanowić się dobrze nad leczeniem lub diagnostyką np tk zatok