Co jest powodem trudności w oddychaniu przez nos u 24-latki?

Witam. Mam 23 lata, jestem kobietą. Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu, z którym borykam się odkąd pamiętam. Mianowicie - czuję, jakbym nie potrafiła oddychać przez nos. Tj. nie czuję, by był całkowicie "zapchany", ale też nie wydaje się być całkiem czysty, co przeszkadza mi w swobodnym oddychaniu. Często mam wrażenie, że nie mogę wydmuchać nosa do końca. W nocy nie zasnę inaczej niż oddychając przez usta, bo mam wrażenie że się uduszę. Bardzo chrapię, budzę się niewyspana, często z bólem głowy i gardła. Podczas wysiłku fizycznego (praca lub ćwiczenia) próbuję oddychać przez nos, ale nie potrafię utrzymać regularnego oddechu, bo mam wrażenie, że braknie mi powietrza. Za bardzo przyzwyczaiłam się do takiego stanu rzeczy, myśląc że jest to normalne, więc nigdy nie byłam z tym u lekarza. Teraz jednak martwi mnie fakt, że wiele miesięcy temu doszły objawy typu świszczący oddech (zwłaszcza wieczorem przed zaśnięciem), coś w stylu pieczenia za mostkiem, kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny. Zastanawiam się, czy jest możliwe, iż jest to skrzywienie przegrody nosowej? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

przegroda lub" Przerośnięte małżowiny nosowe które upośledzają drożność nosa. Chory ma zatem nieprzyjemne uczucie zatkania nosa, często oddycha przez otwarte usta. Dodatkowo, objawami i skutkami przerostu małżowin nosowych są:

upośledzenie węchu, nawracający katar (wodnisty, śluzowy lub śluzowo-ropny, gdy dochodzi do nadkażenia),
spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
częste infekcje górnych dróg oddechowych – zwłaszcza zapalenie gardła i krtani (prowadzi do tego częste oddychanie przez otwarte usta oraz upośledzenie funkcji nosa, jaką jest oczyszczanie powietrza m.in. z drobnoustrojów),
przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa (przerośnięte małżowiny nosowe uniemożliwianą bowiem prawidłowe oczyszczanie zatok),
skrzywienie przegrody nosa (dochodzi do niego przede wszystkim w wyniku przerostu dolnej małżowiny nosowej),
chrapanie, bezdechy,
zaburzenia drożności trąbki słuchowej (trąbki Eustachiusza) i związane z tym wysiękowe zapalenie ucha środkowego (dające w efekcie dyskomfort w obrębie ucha oraz upośledzenie słuchu),
zmiana charakteru mowy (tzw. mowa nosowa).

Jak rozpoznać powiększone małżowiny nosa?

Przerost małżowin nosa daje podobne objawy do wielu innych jednostek chorobowych, m.in. do przewlekłego zapalenia zatok, alergicznego nieżytu nosa, naczynioruchowego nieżytu nosa, przerostu migdałka gardłowego. W różnicowaniu istotne znaczenie ma badanie laryngologiczne z dokładnym obejrzeniem nosa (rynoskopią) poszerzone o ewentualne badania dodatkowe, np.:

rynomanometrię,
rynometrię akustyczną,
endoskopię jam nosa i zatok przynosowych,
badania obrazowe (np. RTG lub TK zatok, RTG nosogardła),
posiew wydzieliny z nosa.
Aby właściwie rozpoznać przerośnięte małżowiny nosa, przeprowadza się także konsultację alergologiczną z wykonaniem testów (punktowych testów skórnych lub panelu swoistych przeciwciał IgE).

Jak wygląda leczenie przerostu małżowin nosowych?

Przerost małżowin nosowych może wymagać leczenia operacyjnego nazywanego konchoplastyką. W celu zmniejszenia objętości małżowin i usunięcia ewentualnych polipów nosa bywa wykorzystywana radiochirurgia – działanie na tkanki za pomocą fal emitowanych przez specjalne elektrody. Małżowiny nosowe bywają także zmniejszane za pomocą kriochirurgii (czyli chirurgii z wykorzystaniem działania zimna).

Kiedy operować małżowiny nosowe? Wskazaniami do zabiegowego zmniejszenie małżowin nosowych są:

bezdechy oraz chrapanie;
znaczne upośledzenie węchu;
przewlekłe zapalenie zatok na tle przerostu małżowin nosowych, trudności w oddychaniu wywołane przez przerost małżowin nosowych;
zaburzenia drożności trąbki słuchowej i związane z tym wysiękowe zapalenie ucha środkowego."