Jakie badania wykonać dziecku które chrapie?

Jakie badania wykonac dziecku ktore chrapie czesto chodzi i spi z otwarta buzia?

konsultacje laryngologiczną
"Rozrost tkanki adenoidalnej postępuje zwykle miedzy 1 a 5 rokiem życia. Jej wielkość utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie miedzy 6-12 rokiem życia i stopniowo zaczyna zanikać po 12-13 roku życia. Patologiczne (ponad miarę) powiększenie trzeciego migdałka występuje najczęściej między 3 a 6 rokiem życia.

Przyczyny choroby: Wśród czynników sprzyjających nadmiernemu rozrostowi tkanki adenoidalnej należą:

predyspozycja rodzinna (przerosty tkanki adenoidalnej u rodzeństwa, rodziców)
częste infekcje górnych dróg oddechowych
przebyte niektóre choroby zakaźne (odra, płonica)
alergia
Objawy i powikłania choroby:

zaburzenia drożności nosa i zmiana toru oddechowego z szeregiem konsekwencji:
częste nawracające infekcje dróg oddechowych (oddychanie przez usta, a w konsekwencji wysychanie i zmniejszenie miejscowej odporności błon śluzowych gardła, krtani i tchawicy; zaleganie i ściekanie zakażonej wydzieliny, objawiające się często porannym kaszlem i przykrym zapachem z ust)
zapalenia zatok (zaburzenie pasażu śluzu i zaleganie wydzieliny, częstym objawem są bóle głowy)
zapalenia ucha środkowego (blokada trąbek słuchowych, zaleganie zakażonej wydzieliny)
wyłączenie funkcji czuciowej (upośledzenie lub zniesienie reakcji na zapachy) i obronnej nosa (nawilżanie, ogrzewanie i oczyszczanie powietrza)
zaburzenia ssania u niemowląt i problemy przy spożywaniu posiłków u starszych dzieci (przerwy i męczenie się w czasie jedzenia, czasem wymioty), często odczytywane przez otoczenie jako brak apetytu, prowadzące do gorszego przyrostu masy ciała i ogólnego rozwoju
zmiany zapalne i ropne okolicy otworów nosowych i okolicznej skóry (ciągły wyciek drażniącej wydzieliny)
wada zgryzu w wyniku zmian w kształcie kości twarzy, głownie szczęki
płaska, słabo rozwinięta klatka piersiowa (wynik przewlekłego, płytkiego oddychania), skłonność do garbienia się
nawracające lub przewlekłe zapalenia spojówek (przenoszenie się stanu zapalnego z nosa przez kanaliki nosowo-łzowe)
zaburzenia słuchu (niedosłuch) - ucisk powiększonych wyrośli na trąbkę słuchową
zaburzenia mowy (mowa nosowa, matowa, czasem jąkanie się i zacinanie)
zespół bezdechów sennych i jego konsekwencje (niedotlenienie mózgu, niespokojny sen, zmęczenie, niewyspanie, drażliwość, nadpobudliwość, trudności w nauce, moczenie nocne)
Rozpoznanie: ustala się zazwyczaj podczas badania laryngologicznego.

Leczenie: polega na usunięciu przerośniętego migdałka (adenotomia). Odpowiednio wczesne leczenie przyczynia się do cofnięcia zmian chorobowych i zapobiega utrwaleniu się powikłań. Po zabiegu dziecko wymaga nadal opieki, mającej na celu wykorzenienie złych, utrwalonych w czasie choroby nawyków - głownie chodzi o przywrócenie właściwego toru oddychania."