Co znaczy taki kaszel u niemowlaka przed snem?

Moje dziecko od 2 miesięcy czka,kaszle zawsze wieczorem przed snem w dzień rzadko jej się zdarza osłuchowo jest czysta nie choruje ale ataki czekania nasilaja się tylko jak kładę ja do łóżka jest coraz gorzej

Redakcja abcZdrowie

Witam, przyczyn suchego kaszlu u dziecka może być wiele. Zazwyczaj suchy kaszel pojawiający się wieczorem lub nocą może być zwiastunem infekcji wirusowej, jednak gdy nie mija przez tak długi czas, raczej potrzebna będzie diagnostyka. Częstym winowajcą problemów tego typu jest suche powietrze i rzadkie wietrzenie pomieszczeń – wówczas wystarczy zadbać o to, by w mieszkaniu była cyrkulacja powietrza, a wieczorami warto skorzystać z dobrodziejstw nawilżacza (zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy trwa sezon grzewczy). Jeżeli kaszel pojawia się nocą, można również unieść nieco wezgłowie łóżeczka – niemowlęciu będzie łatwiej oddychać. Jeśli dziecku nie towarzyszą żadne inne objawy, a jedyną dolegliwością jest suchy kaszel, być może jest to znak, że wystąpiła jakaś alergia. Suchy kaszel w niektórych przypadkach może wskazywać także na astmę oskrzelową. Serdecznie zachęcam do przeanalizowania odpowiedzi naszego eksperta na pytanie o kaszel u dziecka: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/astma-u-9-miesiecznego-dziecka. Proszę pamiętać, że nie należy niemowlęcego kaszlu leczyć na własną rękę – konieczne są konsultacje pediatryczne, być może trzeba będzie udać się też do pulmonologa i/lub alergologa. Więcej na temat kaszlu u niemowlęcia w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-u-niemowlaka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.