Co oznacza ta brązowa flegma u 20-latki?

Witam, rzuciłam palenie miesiąc temu i zaczęłam odkrztuszać gęstą brązową flegmę(zazwyczaj rano). Chciałam zapytać czy to coś normalnego przy rzuceniu palenia czy lepiej udać się do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

odkrztuszanie brązowej flegmy po zaprzestaniu palenia to objaw typowy, ale bynajmniej niepożądany. Potrzeba odkrztuszania u osób palących papierosy wiąże się uszkodzeniem lub całkowitym zniszczeniem nabłonka migawkowego. Odpowiada on za oczyszczanie górnych dróg oddechowych, wychwytując zanieczyszczenia z wdychanego powietrza i transportując je w kierunku jamy nosowej. Kiedy nabłonek migawkowy nie spełnia swojej roli, organizm próbuje oczyszczać płuca poprzez kaszel. Na szczęście, po zaprzestaniu palenia może się on odbudowywać i znowu zacząć pracować na korzyść organizmu. Dlatego nierzadko można zauważyć okresowe nasilenie kaszlu u osób, które zaniechały palenia.

Niestety brązowy kolor flegmy może oznaczać infekcję dróg oddechowych. Wskazane będzie udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, który zdecyduje, czy konieczna będzie wizyta u pulmonologa. Do poradni chorób płuc może się Pani dostać także prywatnie bez skierowania, jednak wtedy badanie będzie odpłatne.

Więcej na podobne tematy przeczyta Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-palacza-moze-byc-oznaka-powaznej-choroby,

https://portal.abczdrowie.pl/jak-oczyscic-pluca-palacza-oto-kilka-sposobow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.