Co może oznaczać taka flegma?

Witam co może być przyczyną wypluwania flegmy z krwia z gardla nagle czuje ze coś mi tam zalega i wypluwam. Flegma ma zazwyczaj kolor żółty i ma domieszkę krwi zdarza się to raz dzienne zazwyczaj rano lub po śniadaniu. Mam wrażenie że scieka mi to z góry. Nie mam kaszlu ani kataru. Czy to może być jakieś przewlekłe zapalenie zatok czy raczej coś Innego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

podany przez Panią objawy mogą świadczyć o wielu schorzeniach. Najczęstszą przyczyną wypluwania flegmy z domieszką krwi, czyli krwioplucia, może być zapalenie oskrzeli. W trakcie takiego stanu chorobowego często dochodzi do wylewu krwi z naczyń oskrzelowych, która następnie jest wydalana wraz z flegmą przy odkrztuszaniu.

Jeśli zauważa Pani, że do takiego stanu dochodzi tylko z rana, może to być spowodowanym tzw. krwiopluciem rzekomym. Taka sytuacja prawdopodobnie jest wywołana różnymi schorzeniami w okolicach między innymi gardła, jamy ustnej czy migdałków. Krew w takich przypadkach pochodzi z niewielkich ran w błonie śluzowej, na przykład gardła.

Do innych przyczyn są zaliczane łagodne infekcje wirusowe lub bakteryjne, czasami objaw ten pojawia się również u nałogowych palaczy, jednak w niektórych sytuacjach krwioplucie może świadczyć o bardzo poważnych chorobach takich jak: rak płuc, gruźlica, zapalenie płuc, rozstrzenie oskrzeli.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami o podobnej tematyce, w celu lepszego zrozumienia Pani problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/plucie-krwia-choroby-oskrzeli-schorzenia-kardiologiczne

https://portal.abczdrowie.pl/krwioplucie-przyczyny-diagnostyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.