Co oznacza taki kolor flegmy?

Czy możliwe jest to że podczas intensywnego kaszlu naderwać, lub w inny sposób naciągnąć mięśnie w klatce piersiowej? Ból pojawia się mniej więcej na wysokości środka mostka. Boli cały czas, a najbardziej przy kaszlu lub głębszym wdechu. Jedyne co wzbudza moja wątpliwości to to co wykaszluję. Nie byłem ani chory w ostatnim czasie, ani przeziębiony, a flegma ma w sobie jakby czarne/ciemnobrązowe drobinki. Okazjonalnie zdarzają się także różowe ale w bardzo małej sporadycznej ilości. Posiadam zdjęcia w trybie macro i nie wiem czy nie wygląda to niepokojąco. Dopuszczam do siebie także możliwość że to po prostu od palenia papierosów flegma wygląda tak jak wygląda.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

połączenie bólu na wysokości mostka i ciemnego koloru flegmy mogą wskazywać na jakieś nieprawidłowości w układzie oddechowym. Takie sytuacje mogą mieć związek z częstym paleniem papierosów.

Dym tytoniowy zawiera ponad 40 substancji rakotwórczych oraz kilka tysięcy innych toksycznych substancji, które są bardzo szkodliwe dla organizmu człowieka. Palenie papierosów prowadzi do uszkodzenia nabłonka urzęsionego, co w rezultacie może powodować zmniejszenie transportu śluzowo-rzęskowego i zaleganie śluzu w oskrzelach. Pojawiają się przy tym częste nadkażenia bakteryjne, dlatego zalecamy, aby udał się Pan na wizytę lekarską.

Brązowa flegma może oznaczać, że zawarta jest w niej krew, dlatego bardzo ważne jest wykonanie odpowiednich badań pod okiem specjalisty pulmonologa.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który pomoże zobrazować wpływ papierosów na płuca człowieka:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-oczyscic-pluca-palacza-oto-kilka-sposobow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.