Czy palenie tytoniu ma wpływ na płodność?

Dzień dobry, jak jest ze szkodliwością palenia papierosów to wiadomo. Jak jednak ma się sprawa np. z fajką (czyli z paleniem tytoniu bez "zaciągania się")? Czy szkodliwość takiego palenia jest taka sama/porównywalna do zwykłych papierosów? Czy fakt braku zaciągania się ma znaczący wpływ na mniejszą szkodliwość palenia? Czy fajka lub cygaro szkodzi tak samo na płodność męską jak papierosy? Pozdrawiam pw.
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

każdy wymieniony przez Pana rodzaj palenia powoduje szkodliwe skutki dla organizmu, palenie bez zaciągania również - w innym przypadku nie byłoby mowy o szkodliwości dymu tytoniowego dla tzw. palaczy biernych, czyli osób przebywających w pobliżu osoby palącej. Dym tytoniowy i nikotyna wpływają m.in. na: płodność mężczyzn, powodując niekiedy problemy z prawidłowym przebiegiem procesu spermatogenezy, mniejszą ruchliwość plemników, zmiany w budowie anatomicznej męskich komórek rozrodczych. Przygotowując się do starań o dziecko, mężczyzna powinien bezwzględnie rzucić palenie minimum na 3 miesiące przez staraniami, a kobieta na 12 miesięcy przed. Należy pamiętać, że każdy sposób palenia tytoniu ma porównywalną szkodliwość dla zdrowia swojego, a nawet poczętego dziecka, dlatego należy unikać tej substancji.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tyton-czyli-i-tak-zle-i-tak-niedobrze

https://portal.abczdrowie.pl/fajka-wodna-historia-budowa-wplyw-na-zdrowie

https://portal.abczdrowie.pl/tabaka-i-szisza-czyli-inaczej-o-tytoniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty