Co oznaczają te wyniki RTG płuc?
Witam . Czy ktoś pomógłby mi się odnieść do opisu z RTG płuc ? w obu dolnych polach płucnych widoczne są słabo wysycone , symetryczne cienie o śr. ok 10 mm, sugerujące na pierwszym miejscu obecność brodawek sutkowych. Ponadto b. drobny ( o śr. ~ 4mm ) cień krągły w rzucie przedniego odcinka żebra VII prawego o niejednoznacznym charakterze. Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych. Kąty przeponowo-zebrowe wolne. Sylwetka serca w normie. Aorta nieposzerzona.

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
Nie wspomniała Pani, dlaczego było wykonywane badanie rtg klatki piersiowej. Czy występują jakieś niepokojące objawy ze strony układu oddechowego, jak kaszel, duszności, czy ból w klatce piersiowej.
Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też proponujemy stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub pulmonologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu i diagnostyce. Możliwe, że będzie niezbędne wykonanie tomografii komputerowej, aby uzyskać bardziej precyzyjny obraz płuc.
Na podstawie wskazanego opisu rtg, można by stwierdzić, że uchwycono nieznacznej wielkości zmiany, mogące odpowiadać zwłóknieniom powstałym w wyniku przebytej infekcji dolnych dróg oddechowych. Prawdopodobne są też guzki o charakterze łagodnym.
Zachęcamy jednocześnie do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-obturacyjna-choroba-pluc
https://portal.abczdrowie.pl/zwloknienie-pluc-i-powiklania-zakrzepowo-zatorowe-dr-szuldrzynski-o-najczestszych-pocovidowych-problemach-pacjentow
https://parenting.pl/zwloknienie-pluc
https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-pluc-rodzaje-wskazania-przygotowanie
A odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-katy-przeponowo-zebrowe-ujete-w-badaniu-wolne