O czym świadczą wyniki RTG płuc?

Witam.2 miesiące temu miałam mocne zapalenie pluc przy którym leżałam w szpitalu. Zrobiłam tydzień temu rtg I wynik wyszedl tak. Proszę o interpretację trochę niepokoją mnie te zrosty tym bardziej że boli mnie z prawej str piers czuje taki ucisk czy może to być z zrostow ? Rtg ; Wyższe ustawienie kopuly przepony po stronie prawej z dyskretnymi linijnymi zacieniami niedodmowo włóknistymi w polu dolnym pluca prawego. Kopula przepony obustronnie o nieco pozaciaganych obrysach jak w przypadku niewielkich zrostow wloknistych pozapalnych. Pozatym pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych. Katy przeponowo żebrowe wolne .

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój oraz lęk związany ze stanem swojego zdrowia. Prawidłowo również, że wykonała już Pani pewne badanie kontrolne klatki piersiowej. Tylko dzięki właściwej diagnostyce możliwe jest wychwycenie poważniejszych schorzeń.

Zapalenie płuc, które Pani przeszła w ostatnim czasie mogło spowodować pewne zmiany w obrębie płatów płuc. Najczęstszym powikłaniem są zrosty pozapalne. Dzieje się tak pod wpływem uszkodzenia tkanek opłucnej, które następnie są zapełnianie tkanką włóknistą.

W przypadku występowania pewnych objawów, takich, jak: kaszel, duszności, ucisk w klatce piersiowej, czy okoliczny ból, zalecamy Pani konsultację z lekarzem pulmonologiem. Specjalista po analizie dotychczasowego badania będzie mógł zdecydować o rozszerzeniu diagnostyki i tomografię komputerową. Takie badanie jest o wiele bardziej dokładniejsze niż zwykłe RTG, i pozwala uchwycić najmniejsze zmiany w obrębie płuc.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zwloknienie-pluc-objawy-przyczyny-kuracja

https://portal.abczdrowie.pl/niedodma-pluc

A odpowiedź na podobne pytanie może Pani przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-takie-zrosty-w-plucach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.