Co oznaczają takie zrosty w płucach?
Witam w wyniku RTG klatki piersiowej mam napisane że są zrosty w polu dolnym płuca lewego, cienie wnękowe naczyniowe. Co to znaczy? Bardzo proszę o odpowiedź

MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
zrosty bywają konsekwencją infekcji układu oddechowego (np. zapalenia płuc) i same w sobie nie są niebezpieczne. Pojedyncze i niewielkie zrosty mogą nie dawać żadnych objawów i najczęściej nie wymagają leczenia.
Powinny być jednak systematycznie kontrolowane podczas badania RTG klatki piersiowej. Warto również byłoby dopytać lekarza o otrzymane wyniki w kontekście przebytych chorób.
Cienie wnękowe naczyniowe mogą być poszerzone w przypadku różnych chorób układu oddechowego czy nawet układu krążenia. W Pana opisie nie ma jednak informacji o poszerzeniu, co nie daje powodu do niepokoju.
Wykonane badanie można rozszerzyć o tomografię komputerową, ale o tym powinien zadecydować lekarz prowadzący.