Czym jest cień wnęki płucnej?

Witam, pod koniec listopada dopadła mnie jakaś infekcja (nadmienię, że od lat nie chorowałam poza kilkudniowym katarem raz do roku), mimo brania antybiotyku stwierdzono po tygodniu zapalenie płuc. Zlecono badanie rtg i antybiotyk (inny). Opis badania rtg: Miąższ płucny bez zagęszczeń. Sylwetka serca prawidłowa. Krążenie małe wydolne. Wydatny cień lewej wnęki płucnej- naczyniowy? Z takim wynikiem bardzo zdenerwowana udałam się do pulmonologa. Pani doktor zaleciła dokończenie kuracji antybiotykiem oraz powtórzenie RTG w pozycji tylnej i bocznej za ok. 5 tygodni. Wynik otrzymałam wczoraj i umieram ze strachu, wynik: Miąższ płucny bez zagęszczeń. Sylwetka sercowo-naczyniowa prawidłowa. Jamy opłucnowe wolne. Wydatny cień lewej wnęki płucnej - jak w poprzednim badaniu RTG klatki piersiowej z dnia 02.12.2011roku. - najpewniej naczyniowy.

Przez bardzo wiele lat paliłam papierosy, nie palę od ok. dwóch miesięcy, ale to w tej sytuacji bez znaczenia. Czuję się dobrze, nie kaszlę, nie mam żadnych dolegliwości. Czekam na wizytę u pulmonologa, ale bardzo się denerwuję, co oznacza ten cień. Bardzo proszę o konsultacje i interpretację wyników badań RTG oraz podpowiedź, jakie badania mam jeszcze wykonać, aby upewnić się co do pochodzenia tego cienia. Co oznacza cień naczyniowy? Serdecznie dziękuję za pilną odpowiedź.

Witam!
Cień w obrębie lewej wnęki może mieć wiele przyczyn. W przypadku obustronnych wnęk naczyniowych na zdjęciu RTG podejrzewa się nadciśnienie płucne lub nabytą wadę serca np.wadę zastawkową. W przypadku jednostronnej wnęki z cieniem naczyniowym wydaje się, że przyczyna dotyczy naczyń płucnych i może wynikać z różnych przyczyn, czasami nieuchwytnych. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju, gdyż radiolog z dużym prawdopodobieństwem aczkolwiek ostrożnością podejrzewa przyczynę naczyniową (najczęściej poszerzone naczynie płucne czy malformacja naczyniowa). Oczywiście zdjęcie klatki nie jest najbardziej dokładnym badaniem i nie można wykluczyć innych przyczyn stwierdzonego cienia (zapalnych, nowotworowych). W celu pogłębienia diagnostyki może zostać wykonana tomografia komputerowa klatki piersiowej z kontrastem, ale o tym powinien zadecydować pulmonolog, który Panią prowadzi. W tej chwili trudno powiedzieć coś więcej. Pozdrawiam serdecznie!