Co oznacza taki opis badania klatki piersiowej?
Zastanawia mnie co może oznaczać opis rtg.Robilam badanie na własne życzenie, 4miesiace po rzuceniu palenia. Dodam, że nie mialam żadnych dolegliwości i było wykonane około 20 godzin po narkozie przy kolonoskopii. Płuca bez zagęszczeń ogniskowych. Katy zebrowo-przeponowo wolne. Cienie wnęk nieco szersze, naczyniowe. Sylwetka serca o wypukłe talii. Martwią mnie te cienie wnęk nieco szersze.

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
w Pani radiogramie nie widać nic, co mogłoby budzić wątpliwości.
Wnęka płucna to miejsce, gdzie do płuca wchodzi oskrzele, tętnica i odchodzą żyły płucne, także tam znajdują się węzły chłonne oraz tętnice oskrzelowe.
Cień wnęk może poszerzać się wskutek naprawdę wielu przyczyn – niekiedy radiolodzy mają problem z jednoznaczną oceną – i mogą świadczyć o obecności różnych schorzeń: nowotworów, zmian zapalnych, sarkoidozy czy niewydolności serca.
Jednak w Pani przypadku, co radiolog jasno ocenił, chodzi o cienie naczyniowe, czyli po prostu widoczny w badaniu cień naczyń, obecnych we wnękach płuc. Proszę zapoznać się z odpowiedziami ekspertów, powinny rozwiać Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-jest-cien-wneki-plucnej oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-cienie-wnek-naczyniowych.
Więcej informacji na temat wyników badania RTG płuc pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc.