Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 3 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza taki opis badania klatki piersiowej?

Zastanawia mnie co może oznaczać opis rtg.Robilam badanie na własne życzenie, 4miesiace po rzuceniu palenia. Dodam, że nie mialam żadnych dolegliwości i było wykonane około 20 godzin po narkozie przy kolonoskopii. Płuca bez zagęszczeń ogniskowych. Katy zebrowo-przeponowo wolne. Cienie wnęk nieco szersze, naczyniowe. Sylwetka serca o wypukłe talii. Martwią mnie te cienie wnęk nieco szersze.
KOBIETA, 36 LAT 2 miesiące temu

Tran a promieniowanie

Promieniowanie radioaktywne może wpłynąć na powstanie nowotworów. Okazuje się jednak, że tran może hamować rozwój raka. Obejrzyj film i dowiedz się, więcej o zależności między tranem a promieniowaniem.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

w Pani radiogramie nie widać nic, co mogłoby budzić wątpliwości.

Wnęka płucna to miejsce, gdzie do płuca wchodzi oskrzele, tętnica i odchodzą żyły płucne, także tam znajdują się węzły chłonne oraz tętnice oskrzelowe.

Cień wnęk może poszerzać się wskutek naprawdę wielu przyczyn – niekiedy radiolodzy mają problem z jednoznaczną oceną – i mogą świadczyć o obecności różnych schorzeń: nowotworów, zmian zapalnych, sarkoidozy czy niewydolności serca.

Jednak w Pani przypadku, co radiolog jasno ocenił, chodzi o cienie naczyniowe, czyli po prostu widoczny w badaniu cień naczyń, obecnych we wnękach płuc. Proszę zapoznać się z odpowiedziami ekspertów, powinny rozwiać Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-jest-cien-wneki-plucnej oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-cienie-wnek-naczyniowych.

Więcej informacji na temat wyników badania RTG płuc pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy