Co oznacza taki opis RTG płuc?

Dzień dobry. Co może oznaczać taki opis RTG płuc: Przepona w zrostach. Kąty przeponowo-żebrowe wolne. Pola płucne bez świeżych zmian ogniskowych i naciekowych. Włókniste zmiany bliznowate w dolnym lewym polu płucnym. Wnęki akcentowane naczyniowo. Sylwetka serca rtg powiększona. Kobieta 58 lat. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, w jakim celu było wykonywane badanie obrazowe klatki piersiowej. Istotne jest czy w ostatnim czasie wystąpiły jakieś infekcje dróg oddechowych, które mogłyby mieć wpływ na obraz badania rtg.

Na podstawie wskazanego opisu badania obrazowego, można by stwierdzić, że prawdopodobnie nie występuje aktualnie stan zapalny w obrębie pól płuc. Natomiast włókniste zmiany bliznowate, a także obecność zrostów może sugerować istnienie zmian pozapalnych, między innymi przebytym w przeszłości zapaleniu płuc czy oskrzeli.

W związku z odległością, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub pulmonologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie dotychczasowego badania rtg będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania oraz diagnostyce. Możliwe, że będzie konieczność wykonania dokładniejszego badania, jakim jest tomografia komputerowa z kontrastem. Jednakże o takim działaniu może zadecydować wyłącznie lekarz.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc

https://portal.abczdrowie.pl/zwapnienie-pluc

A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-katy-przeponowo-zebrowe-ujete-w-badaniu-wolne https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-wlokniste-przy-dolnym-biegunie-wneki-pluc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.