Co oznacza ten opis RTG u 30-latka?
Witam, proszę o interpretację badania RTG klatki piersiowej: Płuca bez uchwytnych zmian ogniskowych. Przepona o gładkich obrysach, katy przeponowo - żebrowe wolne. Serce niepowiększone. Aorta wydłużona. Wnęki szerokie - naczyniowe. RTG wykonywane ze względu na duszność spoczynkową. Dodam że mam nadwagę 113kg/ 178 cm EKG bez zmian

MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
interpretacji wyniku badania obrazowego może kompleksowo podjąć się wyłącznie lekarz, który kierował Pana na RTG. Jeśli odnosić się do poszczególnych elementów opisu trzeba wskazać, że wnęki szerokie – naczyniowe co do zasady mogą sugerować przewlekłe choroby płuc lub oskrzeli (na przykład POChP -przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) lub też na nadciśnienie tętnicze. Problemy z ciśnieniem mogą prowadzić do wystąpienia wydłużenia aorty, a taka wzmianka również znalazła się w Pana opisie. W tym artykule znajdzie Pan więcej informacji na temat nadciśnienia: https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie.
Warto mieć na uwadze, że szerokie wnęki płucne mogą czasami występować przy powiększeniu węzłów chłonnych, jednak w takich przypadkach wnęki są asymetryczne. Jednocześnie zdarza się, że zdrowi ludzie także posiadają wnęki naczyniowe. Dlatego zachęcamy do wizyty u lekarza, który będzie mógł nie tylko bazować na opisie, ale i samodzielnie obejrzy obraz badania RTG.
W naszym serwisie kilkoro czytelników zadało już podobne pytania, zachęcam do zapoznania się z ich treścią:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-w-opisie-rtg-pluc-ze-wneki-naczyniowe-sa-poszerzone,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-katy-przeponowo-zebrowe-ujete-w-badaniu-wolne.
Więcej o danym temacie przeczyta Pan w artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc