Co oznacza ten wynik RTG klatki piersiowej u 39-latka?

Dzień dobry, czy poniższy opis RTG klatki piersiowej oznacza,że wszystko w porządku? Płuca bez świeżych zmian naciekowych,przepona o gładkich obrysach. Kąty przeponowo-żebrowe wolne. Wnęki naczyniowe. Śródpiersie nieposzerzone. Cień tchawicy zachowany. Serce niepowiekszone. Aorta radiologicznie w normie.
MĘŻCZYZNA, 39 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

każdy opis zdjęcia RTG wymaga oceny lekarskiej. To lekarz właśnie jest w stanie najbardziej fachowo taki obraz zinterpretować. Jako że w pytaniu podaje Pan dokładną treść wyniku, to można wstępnie wnioskować, że jest on prawidłowy. Poszczególne elementy jego opisu wskazują, że płuca są w dobrym stanie i nie toczy się w nich proces zapalny oraz nie wykryto patologicznych ognisk. Przepona ma prawidłowy wygląd, a w przestrzeniach między żebrami nie ma płynu. Wnęki płucne, gdzie naczynia krwionośne i oskrzela wchodzą do płuc, są normalne. Obszar między płucami, zawierający serce, tchawicę, przełyk i duże naczynia krwionośne ma normalny rozmiar. Tchawica ma prawidłowy kształt i położenie. Serce ma prawidłowy rozmiar, a aorta wygląda normalnie.

Podsumowując, opis RTG klatki piersiowej sugeruje, że wszystko jest w porządku. Jeśli ma Pan jakieś objawy lub wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem, który zlecił badanie, aby omówić wyniki w kontekście ogólnego stanu zdrowia.

Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-radiologiczne-klatki-piersiowej

https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc

https://portal.abczdrowie.pl/zdjecie-rentgenowskie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.