Co oznacza taki wynik RTG klatki piersiowej u 60-latki?
Dzień dobry, Moja mama lat 60 zrobiła ostatnio rtg klatki piersiowej. Oto wyniki: pola płucne bez zmian ogniskowych, nieznaczne zgrubienie opłucnej w szczycie prawego płuca, rysunek płucny wzmożony przywnękowo, serce prawidłowej wielkości, aorta piersiowa w normie, przepona i katy wolne. Czy zgrubienie w opłucnej i wzmożony rysunek płucny mogą być powodem do obaw? Czy to może być nowotwór płuc? Dodam że w dniu badania mama była po przebytym przeziębieniu i nadal miała odrywający się kaszel Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia mamy. Prawidłowo, że została wykonana u niej diagnostyka obrazowa. Pozwoli to na uchwycenie wszelkich zmiany i nieprawidłowości zachodzących w obrębie klatki piersiowej.
Analizując przedstawiony opis zdjęcia, jak i występujące objawy ze strony układu oddechowego, można by stwierdzić, że uchwycono zgrubienia, będące prawdopodobnie efektem zmian pozapalnych. Infekcja dróg oddechowych, a dodatkowo towarzyszący kaszel mogą dawać taki obraz w badaniu obrazowym.
Zalecamy Pani mamie konsultację stacjonarną z lekarzem internistą lub pulmonologiem, który po badaniu przedmiotowym oraz analizie wyniku rtg klatki piersiowej będzie mógł zdecydować o dalszym leczeniu i krokach postępowania.
Prawdopodobnie będzie wymagane powtórzenie badania w określonej przez specjalistę przyszłości.
Życzymy Pani mamie szybkiego powrotu do zdrowia!
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc
https://zdrowie.parenting.pl/zapalenie-pluc
https://portal.abczdrowie.pl/badania-radiologiczne-klatki-piersiowej